Nos, rakjuk tisztába, hogyan is állunk jelenleg.
Az előző, fideszes önkormányzat, a körzet fideszes képviselőjével együtt ezerrel azon volt, hogy leburkolják a Flór Ferenc utcát. Ők készítették el a terveket, ők adták be a pályázatot a pénzre. Mindezt az ittlakók megkérdezése nélkül. Az akkori ellenzék beállt mellénk. Képviselője felszólalt lakossági fórumon, publikált a blogján, befeszült az önkormányzaton belül.
Aztán jött egy váltás. A Fidesz került ellenzékbe, az Összefogás nyert. És az addig erkölcsi bajnokként küzdő ellenzék lelkesen beállt a terv mögé. Beállt mind az MSzP-s polgármester (oké, róla tudtuk, ő már egyszer nekifutott ennek a melónak), de nagyon durván beállt mögé az addig vadul ellenző párbeszédes alpolgármester és beállt mögé a momentumos körzeti képviselő is és most klasszikus fideszeses módszerekkel próbálnak átgázolni rajtunk. Ezeket észlelve a korábbi fideszes körzeti képviselő megkeresett minket, hogy nagyon szívesen segítene abban, hogy a mostani garnitúra ne burkolhasson semmit. Mármint az a képviselő, aki egy évvel ezelőtt még mindenáron burkolni akart.
Szép, mi? Benne van minden arról, miért gyűlöli a legtöbb ember ebben az országban a politikusokat. Hogy miért akkora a közöny, hogy a Fidesz gyakorlatilag mindent megtehet az országban. Mert az államot nem csak a Fidesz rabolta el, hanem vele együtt az ellenzék is. Mi, az úgynevezett nép, csak a csatatere vagyunk a koncért – a megtermelt értékeinkért – vívott harcnak.
Időközben alakult egy zártkörű Facebook csoport, pusztán azért, hogy védekezhessünk a ránk zúduló kamuzások ellen. Bejelentkezett a momentumos képviselő, tolva a megszokott hülyeséget. Az admin kidobta. Bejelentkezett a korábbi fideszes képviselő, felajánlva a segítségét. Az admin kidobta. Az illető képviselő ezek után legépelte papírra nagyjából ugyanezt és bedobta mindenki postaládájába. Közben folyt a felmérő levelek visszaküldése. Védekezve a levelek elkummantása ellen – sajnos csak két nap késéssel – az egyik ittlakó jogász megszervezte, hogy egy helyen gyűjtsük össze a leveleket, ő majd beviszi az önkormányzathoz és tételesen átveteti. Szerinted? Először nem akarták átvenni, mert koronavírus. Aztán végül csak átvették. Meglepően sok levél gyűlt össze. Csak ebben a csomagban volt annyi tiltakozó levél, mely alapján az látszik, hogy az utcában lakók 80%-a ellenzi a burkolást. Az más kérdés, hogy az önkormányzat szélesebb körben küldte ki a leveleket, amelyekről utólag azt mond, amit akar. De úgy tűnik, hogy meglepődtek az ellenálláson, mert a momentumos képviselő megint bejelentkezett valahogy a csoportba és egyrészt szörnyűlködött azon, hogy a régi fideszes képviselő milyen hazug propagandát tol, majd felajánlotta, hogy körbejár házról házra és mindenhol… khmm… elbeszélget erről a burkolásos melóról. Erre el lett hajtva a francba. Hogy értse már meg, senki nem akarja ezt a szart és menjen a fenébe a kiscsoportos meggyőzési kísérletével.
Így áll most a történet.
~oOo~
Határozottan hangsúlyozom, hogy a továbbiak már színtiszta spekulációk egy személyes blogon. Egyszerűen a felszínen zajló eseményekből próbálom összerakni, mi történhet a mélyben – és ebben vastagon benne van a tévedés lehetősége is. Ha valaki rámutat, hogy ez, meg az nem igaz, mert ilyesmi mondjuk nincs a jogban, azt például külön megköszönném.
Szóval, a tíz évvel ezelőtti, akkor a KKK elleni tiltakozásból megmaradt egy érv a fejemben. Nem értek hozzá, fogalmam sincs, hogy valós volt-e, vagy csak egy vágyvezérelt gondolat, de ott elhangzott olyasmi, miszerint az EU nem ad támogatást olyan projektekre, melyek ellen mérhető lakossági tiltakozás van. Lehet, hogy nem igaz, de mind a kétszer – azaz a KKK esetében, illetve a Flór korábbi leaszfaltozási kísérleténél is – a lakossági tiltakozás vezetett sikerre. Nos, a mostani nekifutás is EU pályázatból lenne (pontosabban, a pénz nagyjából fele EU támogatásból jönne, melyet a párbeszédes alpolgi először tagadott, de végül – az elbírálás és megnyerés után – már elismert, ami azért elgondolkodtató) és feltételezem, az EU miatt kellett csinálniuk egy lakossági felmérést is. Mivel sejtették, hogy továbbra is ellenállás lesz – hiszen kétszer már elbukott az elképzelés – ezért csinálták meg ezt a levélvisszaküldéses felmérést ilyen aljasra és álságosra. (Pusztán csak a maguk kedvéért valószínűleg nem csinálták volna, hiszen az eddigiekből pontosan tudhatták, hogy az ittlakók ellenzik a munkát.) Csakhogy még ebből a kamunak induló felmérésből is kijött egy olyan, bizonyítékkal alátámasztható eredmény, miszerint az itt élők jelentős többsége tiltakozik a projekt ellen. Márpedig ha a spekuláció alapja igaz, akkor ez buktatná az EU támogatást.
Futottam egy kört a neten. Pontosan tudom, hogy ennek mennyi az értéke, hiszen az interneten minden fent van és annak az ellenkezője is. Most viszont találtam egy érdekes doksit a Levegő Munkacsoport oldalán. Valami hasonló sztori, az önkormányzat nagyon akar egy környezetrombolással járó beruházást, a helyben lakók nagyon nem és persze történnek a disznóságok.
Ebből idéznék.
A téma brüsszeli ügyintézőjével beszélve, kiderült: a projekt értékelése során abból a feltevésből indulnak ki, hogy egy ilyen méretű beruházás nemzeti, helyi, önkormányzati konszenzuson nyugszik. Ezért nem tudják és nem is akarják fentről megkérdőjelezni a helyi önkormányzat nyilvánossági folyamatait. A nemzeti vezetők lelkiismeretére és a lakosok érdekérvényesítő képességére bízzák azt. (Ezt sajnos az önkormányzat úgy kommunikálja, mintha ez a folyamat és tartalom elvárt megalapozottságát bizonyítná.) Biztatásul elmondta, hogy a projekt támogatási döntése után is van még mód módosítani a terveket (feléjük bejelentéssel, módosítások megküldésével), ha az megmarad a projekt elvi, időbeni és költségvetési keretein belül.
…
Rendkívül elszomorító lenne, ha az irányító hatóság és brüsszeli döntéshozók nem felelősen, szakmai és morális alapon hoznák meg döntésüket. Azaz jóváhagynák az új vonalépítési projektrész jelenlegi terveit, és nem kérnék a Szegedi Önkormányzatot azok újraelemzésére, átgondolására. Ez azt jelentené, hogy a fenti szervek az uniós alapelveknek ellentmondóan támogatnának egy projektet uniós alapból.
Ezek az elvek a következők:
– fenntartható fejlődés, fenntarthatóság (környezeti, gazdasági, társadalmi);
– nyilvánosság, társadalmi részvétel;
– esélyegyenlőség;
– helyi hosszútávú közlekedésfejlesztési koncepcióval való összhang.
Illetve a doksiban van hivatkozás az Európai Unió Tanácsa egyik rendeletére (1083/2006/EK), de ez sajnos számomra érthetetlen nyelven íródott. Meg ahogy néztem, ez nagy projektek ország szintű szabályozására vonatkozhat, valószínűleg egy ilyen kicsi, 600 milliós beruházásra, mint a miénk, más lesz a szabályozás.
De úgy gondolom, az elvek ugyanazok.
Recent Comments