Van ez az 1978-as népszerű cseh dalocska Józsiról, a mocsári szörnyről. Aki nem ismeri, azonnal nézze meg, jellemfejlődés szempontjából kihagyhatatlan.

A dalocska élte a saját, meghitt, lokális életét. Feldolgozták egy kedves animációban (külön érdekesség a Miler-féle Vakond és a Lada-féle Svejk stílusok keveredése, Ferenc József legyek által leszart képe a falon extra bónusz), egy operában váratlanul ráváltottak a művészek (a jobb szélen álló karmester még a mozgást is hozta), illetve készült róla dokumentumfilm, melyben feltűnik Putyin, a mocsári szörny is. Sőt, valaki kikevert egy ukrán változatot, de ennek se füle, se farka, egy létező rajzfilmből vágtak ki részleteket és keverték alá a zenét. Ebben a változatban sajnálatos módon egy gramm Józsi sincs, de ukrán valóság bőven. Illetve egyik kedvenc orosz bulizenekarom, a Szelo i Ljugyi is feldolgozta a dalt, méghozzá erősen utalva a korábbi vizuális jegyekre. Csak éppen kétszeres sebességgel. Említsük még meg a budejovicei fiúk 2023-as feldolgozását, aztán a hasonló stílusú, de gyerekkórust is használó változatot (ebben érdekesség, hogy miután leszórták Józsit trágyával, a szilvapálinkától gyorsan magához tért), illetve ezt a valós tótisztításról szóló dokumentumfilmet. Nem, még nincs vége, van itt egy Paint animáció, egy gyerekekkel eljátszott jelenet, egy turbó verzió valami tehetségkutatóból… végül egy 2016-os remake. (Bár úgy tűnik, ez valami spéci műfaj lehet, mert itt van egy nagyon hasonló előadás 2018-ból.) A legvégére pedig időutazás maradt: Ivan Mladek és az eredeti csapat, hát, nem kicsit megöredve adják elő 2010-ben az ominózus dalt, illetve 2013-ban Lengyelországban, a lengyel változat előadóival együtt, tulajdonképpen két nyelven buliznak egy szinpadon, lányok included. (A szakállas háttértáncos itt már nem Ivo Pešák, ő 2011-ben elhunyt.)

Aztán a dalocskát felfedezte a nagyvilág és tálcán nyújtotta át a mesterséges intelligenciának. Számolatlanul jöttek ki a különböző együttesek stílusát felvevő feldolgozások. Itt van egy csokor ezekből. Biztos, hogy nem az összes, ezek csak azok, amelyeket a dicsőséges Algoritmus dobált fel számomra. Fogalmam sincs, milyen véleménye lehet rólam, de legalább a fingós videókat már elengedte.

Black Sabbath
Blind Guardian
Credence Clearwater Revival
Deep Purple
Judas Priest
Kalmah
Korpiklaani
Powerwolf
Sabaton
Techno Powerwolf
The Doors

Hát, mi ez, ha nem a világhír? Mondom mindezt annak tudatában, hogy a múltkori írásomba már beraktam egy videót, illusztrálandó, hogy manapság egyáltalán nem atomfizika tetszőleges dallamot más zenekarral/énekessel előadatni, feltéve, hogy megvan hozzá a jellemző hangmintájuk. Ez alapján még várható pár tucat feldolgozás Józsiból is. A világhír nem is ez, hanem hogy hirtelen felkapták a dalt és láttak fantáziát a feldolgozásában.

[Update]

  • Visszavontam. A francba, ezt benéztem. Szó sincs világhírről, ugyanaz a pacák gyártotta az összes AI feldolgozást Udio-val, sőt, ha bepillantunk a videói közé, láthatjuk, hogy van ott még bőven AI cover. Viszont ha már ennyit dolgoztam ezzel az írással, kiengedem így, ezzel a benézéssel együtt is.
  • De ha már világhír. A fentieken kívül van itt még Metallica is, de ez kivételesen nem mesterséges intelligencia, hanem a zenekar tényleg elpötyögte a dalt a prágai koncertjén. Említsük még meg a Green Dog feldolgozását, illetve Berny & Kiese metál verzióját is. Akinek mindez nem elég, itt van egy portugál változat (Jorge Bagre), erről készült egy meglehetősen béna – karaoke – animáció is.

    Ja, utólag vettem észre, hogy a Youtube letiltotta a korábbi írás videóját. Most nincs időm újat kitúrni(1), de kárpótlásul legyen itt a következő – stilszerűen Józsiról szóló – AI feldolgozás, ahol a képernyőn látszik az a szkript is, melyet megetettek a Suno AI-val.

  • (1) Úgy tűnik, a Youtube nem szereti az ilyesmi videókat, linkelni nem is érdemes, de ha rákeresel a “How To Make AI Cover Songs” kifejezésre, dőlni fognak a találatok.
  • [PS]
    Basszus, mire összeállítottam ezt az írást, akkora dallamtapadást kaptam, hogy egy hónapig sem fog elmúlni.