Route 66
Egy legendás úton kell végigmenni: Route 66.
Amerika, de talán a világ legismertebb főútvonala. Az 1920-as, 30-as években ez a főút metszette keresztbe egyedül az államokat.
Az ismertségét több tényező is okozta. Egyrészt az 1929-es nagy gazdasági válság. Amerika észak-keleti partján – az iparvárosokban – sorra mentek csődbe a családok. Egyetlen reményük maradt: mindent eladtak, útrakeltek nyugat felé és a maradék pénzükön vettek egy olcsó farmot valahol a délnyugati országrészben. Valóságos népvándorlás indult be nyugat felé – és mindenki a 66-os úton utazott. Ezért kötődik az úthoz tömérdek szomorúság, tömérdek családi tragédia – ezért került bele az út neve a blues folklórba. (És nem mellékesen ezen folyamat során lettek naggyá az addig inkább kicsike nyugati városok.)
A II. világháborúban Amerika mindkét fronton háborúzik: mind az emberek, mind a hadianyagok folyamatosan vándorolnak. A 66-os út terhelése óriási.
A világháború után jönnek a békeévek – és az amerikai nemzeti parkok kialakítása. Ekkor derül ki, hogy a 66-os út mellett milyen szép tájak is vannak. Arizona, Grand Canyon, Las Vegas, Los Angeles és a nyugat-kaliforniai parkok: Yosemite, Kings Canyon, na meg persze a John Muir Trail. Ekkoriban a 66-os úton ismét nagy a forgalom, szerencsére most már kiránduló, az országgal ismerkedő emberek alkotják.
Aztán később a forgalom kinőtte az utat – ráadásul maga az út sem volt túl biztonságos. Az Oatman környéki hegyekben például volt egy hajtűkanyar, ahol már egy kis szél is képes volt lesodorni az autókat a sziklákról. 1956-ban hirdette meg Eisenhower az új autósztráda-építési programot, ekkor indultak be az ún. I-utak. 1957-75 között gyakorlatilag a teljes 66-os út mellett kiépült a párhuzamos, nagy sebességű sztráda – ezzel a régi út romlásnak indult. Üresen álló bevásárlóközpontok, kihalt benzinkutak, gyomtól felvert aszfalt jellemezte innentől az egykor legendás utat.
Szerencsére nem sokáig. 1990-ben az érintett államok rájöttek, hogy milyen idegenforgalmi értéke is van a régi útnak – és apránként elkezdték felújítgatni. Jelenleg teljes hosszában járható, de már inkább csak mint idegenforgalmi attrakció. A térképen 66-os számmal már nem szerepel.
Ezen az útvonalon kell végigmenni, érintve az alábbi városokat:
- Chicago (start)
- Springfield
- St Louis
- Tulsa
- Oklahoma City
- Amarillo
- Albuquerque
- Navajo
- Flagstaff
- San Bernardino
- Los Angeles
- Hollywood
- Beverly Hills
- Santa Monica (vége)
Mivel itt nem a városok jelentik az út élvezetét, hanem maga a táj, így nem kell nagy távolságokat tervezni egy napra. Max: 400 km. (250 mérföld) Útszéli motelek mindenhol vannak, nem kötelező a városokban aludni. (De érinteni mindegyiket kell.) Törekedj arra, hogy az út minél élvezetesebb legyen: azaz ha van a környéken kis kitérővel (max. 100 km) elérhető idegenforgalmi látványosság, akkor legyen benne az is az útban.
Az utazás időtartama max 24 nap.
Az útvonalat térképre kérem berajzolva, bejelölve a szálláshelyeket, a napi megtett távolságokat. kitérőket.
Sorold fel, milyen államokon visz keresztül az út, illetve milyen földrajzi egységeken.
Recent Comments