Az egyik leglehetetlenebb küldetés az, hogy csak úgy spontánul beszélgetésbe elegyedj egy vadidegennel. Mégis, hogyan? Mit mondjak neki, ami ránézésre nem hülyeség, amivel nem égetem be magam? Hiszen nem is ismerem. Sőt, ő sem ismer engem.
A lényeg az, hogy mindegy. Úgyis minden hülyeség lesz. Nincs olyan garantált nyitómondat, amely után a megszólított térdre borul az áhitattól. Menj oda és mesélj el neki egy érdekes tényt. Vagy mond azt neki bátran, hogy a kankalin sötétben virágzik. Ha visszakérdez, hogy pardon?, akkor meséld el neki, hogy a szomszéd utcában láttál egy veterán autót, amelyik pont úgy nézett ki, mint a Keménykalap és Krumpliorr film záró részében Páger Antal autója, neked pedig egyből a film egyik híres mondata jutott eszedbe, amely után kiváncsi lettél, ki ismeri ma ezt a titkos jelszót? És – tadamm – már beszélgettek is. Hogyan lesz tovább? Ha az illetőnek van kedve beszélgetni veled, akkor szabadon folytatjátok. Ha nem lesz kedve, akkor undorral köp egyet és elfordul. De ebben az esetben semmilyen nyitómondattal sem értél volna célba.
Month: November 2023
Alpok-Adria 04: Salzburg – Bad Hofgastein
Véget ért a salzkammerguti kör, kiváncsian vágtam neki az Alpoknak: mi vár rám?
Eső. Eső. És még eső. Ja, meg a felhők alá bebújva voltak ott valami nagy hegyek is. De leginkább eső.
Gyorsjelentés
Végképp megérkezett a tél: a túragps-ben lecseréltem az elemeket lítiumosra, a macskák pedig ismét az alomba szarnak.
Nevek
Nálam némileg be van ragadva a családnevek kialakulása, valahogy misztikusnak tartom, ahogy az ideiglenesen adott megkülönböztető névből egyszer csak megszilárdult a családnév.
De van ennél misztikusabb is.
Nézzük, hogyan tudjuk csoportosítani a magyar családneveket:
- Tulajdonság alapú: ide tartozik a Kis, a Nagy és persze a ritkábbak is, Szőke, Kövér, Széles, Szép, Tar, Boldog.
- Foglalkozás alapú: Kovács, Szabó, Bognár, Bodnár, Lovász, Madarász, Csikós, Juhász, Kerékgyártó, Pap és még tömérdek.
- Származási hely alapú: ide soroltam a nációra utaló neveket (Tóth, Oláh, Szerb, Rác, Gál, Németh, Horváth, Lengyel), de ide tartozik minden -y/i-re végződő név is, konkrétan az enyém is.
- Ősi magyar eredetű: talán a legérdekesebb kategória, olyan nevek vannak itt, amelyekkel első ránézésre nem igazán tudunk mit kezdeni, pl. Balla, Póta… aztán ha alaposan megpiszkáljuk, kiderül, hogy valami, mára már elfeledett eredetű ősi magyar névről van szó.
- Idegen eredetű: Ide tartoznak azok a nevek, amelyekről egyből lerí az idegen eredet: Leffler, Salzinger, Teyermeier, Mikuska, vagy éppen anyai nagyapám eredeti neve: Tregova.
- Keresztnév: Duplázás. Amikor valakinek a családneve is egy keresztnév. Miklós Erika, Antal Imre, József Attila.
Oké, ezekkel nincs is baj. Érthető, hogyan kapta meg az illető azt a nevet, melyből végül a családneve kialakult.
És akkor ott van a világ maradék része. Ahol annyira, de annyira más tipusúak a családnevek, hogy el sem tudom képzelni, ezek hogyan alakulhattak ki. Mit lehet kezdeni az ilyen nevekkel, mint Lándzsarázó Vilmos, Almakapu Krisztina, Vérérték Tamás, Mrs Kétségtűz, Ms Időjárásviasz…? Hogy lehetett valakinek ilyen jelzője a családnévvé rögzülés előtt? És egyáltalán, ezek szerint csak mi magyarok vagyunk ennyire földhözragadtak, a többi nép pedig dúskál a hétköznapi költészetben?
[Update]
Már megírtam a fentieket, amikor rászántam egy kis időt és nyomozgattam. Nos, nem, szó sincs hétköznapi költészetről. Eleve nincs is olyan sok bizarr név az angolban. (A többi nyelvre nem keresgéltem.) A legtöbb családnév ott is követte a fenti mintát. Aztán vegyük sorra: a Lándzsarázó a spearman, azaz a lándzsás harcos gúnyneve volt. A Kétségtűz és az Időjárásviasz kétségtelenül bizarr, de ezek filmben, illetve könyvben szereplő kitalált nevek. Az Almakapu, Almafa, Almafehér, Vérérték nevek eredete pedig ugyanarra a sémára vezethető vissza: van/volt valahol egy földrajzi név, a családnév pedig ebből a földrajzi névből alakult ki, időnként némileg átalakulva, értelmes szóvá alakítva a nem értelmezhetőt. Például az Applewhite név eredete az Applethwaite szó, mely az óészaki apaldrþveit névből származik, a jelentése réten álló almafa. Ez valamikor egy helyiségnév volt, ebből lett családnév. És mint látható, semmi köze a ‘fehér’ szóhoz, de az utókor számára így lett értelmes.
Na mindegy, ha már ennyit küzdöttem vele, nem dobom ki a szöveget. Csak hát… a világ már megint varázstalanítva lett.
Gopro 12
Jönnek a téli hónapok, ilyenkor szoktam átgondolni a túrafelszerelésemet.
Mivel jelenleg 7-es Gopro-t használok fejkameraként, és már a 12-esnél járnak a fiúk, gondoltam, átnézem, mit is tud az újabb cucc. Illetve… fél füllel hallottam ezt, meg azt, és tetszettek annyira, hogy elkezdett rángatózni a vásárlóizmom.
De persze nem vásárlunk csak úgy, utána kell nézni mindennek.
Az első – és legfontosabb – nyálcsorgatás a bluetooth mikrofon volt. Lassan már másfél éve bringázom úgy, hogy a kamera mellett egy adapter is rögzítve van a sisakon, na meg fel van tekerve másfél méter vezeték. Ami nem csak hülyén néz ki, de külső mikrofon esetén a Gopro nem vízálló, azaz esős időben állandóan át kell szerelgetnem, persze külső mikrofon nélkül meg trágya a hang. Mennyivel egyszerűbb lenne az élet egy bluetooth mikrofonnal…!
Nos, az első keresés eredménye az lett, hogy igen, a készülék tudja, de a hangminőség borzalmas. Mintha konzervdobozból szólna a hang, onnan is halkan.
De!
Kapható hozzá egy ún. Media Mod (43e pénz), ez egy plusz keret, amelybe bele van építve egy szőrmókkal védett puskamikrofon. Jó ez? Háát… az átnézett youtube videók szerint nem sokat javít a hangminőségen, cserébe maga a mod már nem vízálló, azaz esőben le kell szedni.
De!
A modban vannak beépített csatlakozók, köztük 3,5 mm-es Jack mikrofoncsatlakozó is, plusz van rajta két vakupapucs is, azaz semmi akadálya annak, hogy rögzítsünk a kereten egy rádiós (2,4 GHz) mikrofon receivert, azt csatlakoztassuk a kereten lévő csatlakozóba, utána valamelyik zsebembe beleteszem a mikrofon transmittert, az abból kivezetett mikrofont rögzítem a ruhám gallérján… és voilá! Nincs kábel a sisakon, a hangminőség pedig tökéletes. Mi van esőben? Gáz. (Persze csak képletesen.) A modot le kell szedni, mert külső mikrofonnal különösen nem vízálló. Viszont tény, hogy a leszerelése gyors (keret le, kisajtó vissza). Mennyibe is kerül egy ilyen rádiós cucc? A legolcsóbb és leggagyibb Synco G2 az nálunk 93e forint. (Alibabánál a fele.) A legjobban dicsért DJI wireless cucc meg 142e fabatka. Szóval ott járunk, hogy a 180e forintos akciókamerához vásárolnom kell minimum 140e forintért kiegészítőket, ha azt szeretném, hogy jó legyen a hang. Háát…
Egy dolog maradt még ki, az, hogy a 12-esnél milyen is a beépített mikrofon? Pontosabban mikrofonok, ugyanis három van belőlük és az egyik kifejezetten úgy van beépítve, hogy kiszűrje a szélzajt. Azaz nem kizárt, hogy a beépített mikrofonja mindenféle extra firlefranc nélkül is megfelelő lenne, de a mostaninál egészen biztosan jobb.
Hmmm.
Ezt persze csak úgy lehet megtapasztalni, ha megveszem.
Mit tud még?
Rengeteget. Ebbe nem is mennék bele, elképesztő, milyen felvételi lehetőségeket pakoltak bele. Kár, hogy nekem a jelenlegi 2K/60fps is bőven megfelel, időnként már ez is megizzasztja a vágóprogramomat.
Jó. Mi volt még, amitől csorgott a nyálam?
Hát például az automatikusan szinkronizálódó beépített óra. Oké, ez már azt hiszem a 9-esben is benne volt, de soha nem értettem, miért kellett ezzel ennyit várni? Nem megyek bele a részletekbe, ha valaki vágott már videót úgy, hogy 4-5 kamera felvételeit használta hozzá, pontosan tudja, mennyire fontos, hogy a kamerák órái együtt járjanak.
A végére hagytam azt, ahol a 12-es elbukott. A külső mikrofonnál már rezgett a léc, de nem ez volt az a pillanat, amikor kidobtam a kosárból.
Nincs benne GPS chip.
Erre első pillanatban nem is találtam szavakat. Egy GPS chip nincs 1 dollár. Itt pedig egy 500 dollár értékű készülékről van szó. És lespórolták. Nyilván elég nagy felháborodás lett belőle, ment a pampogás a Gopro fórumán is, meg a Reddit-en is, a cég pedig faszán nekiállt hazudozni, miszerint azért hagyták ki, mert sokat fogyaszt, ami mondjuk igaz is, de már a 7-esen is ki lehet kapcsolni és akkor nem fogyaszt semmit. Azaz akinek fontos, az bevállalja a többletfogyasztást és használja. Innentől viszont egyértelmű a szarrágás.
Jó, persze, de mire is jó egy GPS chip? A gyártó is arra hivatkozott, hogy nagyon kevesen használják. Lehet. De használják! Megint ott vagyunk, hogy több kamera. Tipikus forgatókönyv, hogy drón képét kell összelőni a Gopro felvételével. Meg úgy általában, bárminek a képét kell összelőni bármi másnak a képével, az alapján, hogy mind a kettő rögzíti a gps trekkeket. Én például a Garmin Fenix6 trekkjében lévő értékeket lövöm össze a Dashware programon belül a Gopro felvételével és ehhez nagyon kell, hogy a kamera is trekkeljen.
Persze ha már ennyire beleástam magamat, szétnéztem, mi van a konkurenciával? Az egyedüli szóbajöhető vetélytárs a DJI Action 4, de DJI terméket elvből nem veszek, szóval kuka ez is.
Nos, ennyi. Marad a jó öreg (de nagyon öreg) 7-es Gopro.
Recent Comments