Nem is tudom, minek nevezzem. Nálunk karikatúrának hívunk mindent, ami valami vicces grafika, a nagyvilágban viszont a karikatúra kizárólag vicces portrékat jelent.

Amit most ajánlok, az valami átmenet a képregény és a comic panel között. Itt-ott vicces, de leginkább tanulságos.

A sorozat a Weiner testvérek alkotása. (Innen a Kolbász név.) Zach karikaturista, Greg politikatudománnyal foglalkozó oktató. Zach rajzol és poentíroz, Greg tolja a mondanivalót. A sorozatban pedig az amerikai demokrácia intézményrendszerének kialakulását és a jelenleg is meglévő furcsaságait, neadjisten visszásságait dolgozzák fel.

Nekünk, itt Európában mindenképpen pikáns végigolvasni a paneleket. Láthatjuk, mennyi szenvedés, mennyi kinlódás és trükközés volt amögött, hogy sikerült azt a tömérdek államot rábírni az egyesülésre. Ismerős? Ugyanez folyik most Európában is. És egyelőre nem igazán látjuk, mi is lesz belőle. Pedig mindenki tudja, hogy ez lenne a jövő, ha erős Európában szeretnénk élni. (És akkor a lehangoló magyar viszonyokról nem is beszéltem.)

Jelenleg ennyi lecke érhető el. (Egy lecke 5-6 panelből áll.)

  1. Bevezetés
  2. A hatalom dekoncentrációja
  3. Meggyanúsítás
  4. Kommunikálni a politikusokkal
  5. Klikkek, lobbyk kizárása
  6. Az obstrukcióról
  7. A politikai pártok
  8. Kongresszus és háború
  9. Chevron megegyezés
  10. Fejezetek az Államszövetségből I
  11. Fejezetek az Államszövetségből II
  12. Az elnöki kegyelem
  13. A Federalist esszégyűjtemény

Idézet, rögtön az első leckéből:

Madison says in Federalist 47, that the combination of powers is “the very definition of tiranny”.

Azaz magyarul:

Madison állítja a Federalist 47. számú esszéjében, hogy a hatalom koncentrációja a leghatározottabb jele a zsarnokságnak.

PS.
Szótár kell hozzá. Tele van tök ismeretlen szavakkal. De ha te kapásból vágod, hogy a ‘titillate’ azt jelenti, hogy csiklandozni, akkor lehet, hogy neked nem kell.