A vallás nem más, mint a kollektív tudat képzelt barátja. És ahogyan az egyénnél is pszichés rendellenességnek számít a képzelt barátba vetett hit, a vele való beszélgetések és a neki való megfelelés, ugyanúgy, ugyanolyan mértékben rendellenesség ez a kollektíva számára is.
#nemanépszerűségethajszolom
2017. September 06. Wednesday at 00:12
Baráti sörözés közben bemondva szerintem lehet ezzel sikert elérni, még talán a szájuk is tátva marad (főleg az alkohol miatt).
De talán nem érdemes mondanom, hogy alapvetően logikátlan mindkét mondat.
2017. September 06. Wednesday at 00:18
Valószínűleg azért, mert nem érted.
2017. September 06. Wednesday at 12:51
Azért logikátlan, mert vallás (vagyis kollektív hitrendszer) nélkül nem lehet élni. Még a mostani ateista ember életét is átszövik a vallásos jellegű hiedelmek, legyen annak az alapja egy színes papírdarab, a nemzet, vagy a tudomány (talán nem kell elemezni az ősrobbanás hitelességét). És ez így a jó, mert a kollektíva meghal közös mítoszok nélkül.
2017. September 06. Wednesday at 22:03
Én nemvagyok vallásos. Tökéletesen élek 47 éve. A hiedelmek amiket említesz maximum a környezetből felvett szokások, és nem vele született tulajdonságok. Ha nem jönne egy-egy élethelyzetben önkéntelenül elő, lenne helyette más, aminek köze sincs a valláshoz.
A kollektívát olyan mítoszok is össze tarthatják aminek nincs köre egy közös képzelt felsőbbrendű hatalommal bíró mesehőshöz.
A poszt írójával maximálisan egyetértek.
2017. September 07. Thursday at 22:42
Úgy látom, nem olvastad el figyelmesen amit írtam, mert a lényeg az lett volna, hogy a vallás és az egyéb közös mítoszok működése megegyezik – vagyis ha a vallás esetén ez “rendellenességnek” van kikiáltva, akkor ez igaz a többire is. Enélkül viszont nem létezik emberi közösség.